Meie tootevalikust leiab kolme erinevat mustikat- metsmustikas, kultuurmustikas ja mahe kultuurmustikas. Toome teieni väikese ülevaate, et teil oleks lihtsam vastavalt oma maitse-eelistustele valida.

Mustikad  on kohe kindlasti ühed väärtuslikud marjad, sisaldades orgaanilisi happeid, vitamiine C, B1, B2, PP, karotiini, park- ja pektiin-, värv- ja mineraalaineid (mangaani ja rauda). Nagu me kõik teame, siis korjates ja süües mustikaid värvuvad meie sõrmed ning suu sinilillakaks. Seda tänu ühele tõhusale antioksüdandile- antotsüaniinile. Antotsüaniin on taimne värvipigment marja rakumahlas, mis annab marjadele värvuse.

🫐 Metsmustikatel on viljad seest intensiivselt sinised. Antotsüaniinide sisaldus on metsmustika viljades ca 2 korda suurem kui harilikes kultuurmustikates. Metsmustikas on keskmiselt 5 korda rohkem orgaanilisi happeid ja suhkrute sisaldus on oluliselt väiksem kui kultuurmustikas, mistõttu maitsevad marjad ka tuntavalt hapumad. 

🫐 Kõige magusamad mustikatest on just kultuurmustikad. Kuna kultuurmustika pigmentained paiknevad vaid marja viljakestas ja sisu on hele, siis ei määri need söömisel ka nii palju sõrmi ega suud kui metsmustikas ja mahe kultuurmustikas.

🫐 E-Sahvri mahe kultuurmustikas on pärit Ervita rabas asuvast mahemarjakasvatusest. Mahe kultuurmustikas on väiksem kui harilik kultuurmustikas, suurem kui metsmustikas. Maitselt magus ja tummine. Sisaldab rohkesti antotsüaniini, seetõttu annab just mahe kultuurmustikas meie mustikavalikust sõrmedele ja suule kõige rohkem värvi.

Seega- suu magusaks (või hapuks) ja lillaks!

3mustikat