Selle hooaja hitt on saabunud ka meie tootevalikusse- supermari saskatoon. Pole kuulnud? Kohe tutvustame lähemalt.

Põlvamaal väikeses Maaritsa külas asub üks eriline marjaistandik- Eesti Saskatoon. Just sealt need salapärased marjad meieni jõudsidki.

Saskatoonideks nimetatakse lepalehise toompihlaka marjakasvatuseks aretatud kultuursorte. Marja nimi on tulnud Kanadast, krii-indiaalnaste selle taime nimest – mis-sast-quathoo-min. Põhja-Ameerika indiaanlased kasutasid saskatooni väga olulise toitva talvise toidu ‘pemmicani’ valmistamiseks – loomarasv sulatati ja segati marjadega. Kuivatatud vilju võeti alati pikale teekonnale kaasa. Nimetust saskatoon kasutatakse kultuurtoompihlaka kohta ka Soomes ja teisteski Skandinaavia maades.

Marjad on õhukese kestaga, meeldiva magusa maitsega ja vähese hapetesisaldusega. Kes maitsnud, kirjeldab justkui aroonia ja mustika kooslust.

Saskatoone loetakse nn. supertoitude või supermarjade hulka, kuna need sisaldavad suurel määral tervisele kasulikke aineid – vitamiine, mineraalaineid, antioksüdante, kiudaineid. Eriliseks teeb saskatoonid aga väga kõrge antioksüdantide sisaldus, mis ületab paljude tuntud marjade (näiteks maasikad, vaarikad, isegi mustikad) antioksüdantide sisalduse.

Vitamiinidest sisaldavad saskatooni marjad A, B1, B2, B5, B6, C, E, biotiini, folaati. C-vitamiini sisaldus on võrreldav vaarika ja punase sõstra omaga.

Mineraalainetest võib välja tuua kaaliumi-, raua-, kaltsiumirohkuse, lisaks sisaldab magneesiumi, mangaani, fosforit, tsinki. Samuti on marjades kõrge rauasisaldus, võrreldav maasikatega. Seetõttu näiteks kehvveresusega või taimtoiduliste inimeste toidusedelisse hästi sobiv.

Seega- täitsa super mari! Soovitame proovida https://e-sahver.ee/toode/saskatoon/